Rīgas Vissvētākās Trīsvienības katoļu draudze

Kristus Dzimšanas svētki

prāvests Edgars Cakuls, 2016. gada 24. decembris

Dārgie Kristum ticīgie,
 
Ziemassvētku laikā gan gaisotne mūsu dievnamos, gan arī Baznīcas liturģija ir ļoti uzrunājoša. Daudzi no jums šo noskaņu izbaudīs arī šogad. Kristus dzimšana tiek svinēta vairākos dievkalpojumos, kuri seko viens otram. Ziemassvētkos ir Vigīlijas Mise, Pusnakts jeb Ganiņu Mise, Rītausmas Mise, Dienas Mise... Pašiem dievbijīgākajiem patīk svinēt arī tā sauktos „Otros Ziemassvētkus“, kad patiesībā pieminam sv. Stefanu. Šie daudzie dievkalpojumi nebūt nav domāti tam, lai visi gribētāji varētu satilpt dievnamos sev vēlamā laikā, lai arī šis aspekts nav mazsvarīgs. Tomēr galvenais iemesls liturģiskajai daudzveidībai ir Dievišķā Vārda cilvēktapšanas noslēpuma dziļums, kura iepazīšanai ir nepieciešams laiks un lūgšanas gars. Katrs Ziemassvētku dievkalpojums ar īpašajiem lasījumiem izsaka kaut no būtisku no Kristus noslēpuma.


Pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados attīstījās mākslas virziens, kurš ieguva nosaukumu „minimālisms“. To raksturo vienkāršas ģeometriskas formas elementu ritmisks atkārtojums, ar ierobežotiem izteiksmes līdzekļiem paužot mākslinieka radošo domu. Savā ziņā arī Dieva atklāsme Kristū ir tikusi īstenota ar visnecilākajiem līdzekļiem. Visiem ir pazīstami vienkāršie Dieva Dēla dzimšanas apstākļi. Viņš tika guldīts nevis greznā šūpulī, bet gan lopu silītē, pirmie ļaudis, kurus eņģeļi aicināja sveikt jaundzimušo Mesiju, bija ganiņi – vienkāršākie un pazemīgākie tālaika cilvēki. Tas mums atgādina, ka nav jābūt lielam, varenam un veiksmīgam, lai Dievs mums pievērstu uzmanību. Kristus ir nācis pie visiem, Viņš ir dzimis un vēlāk miris pie krusta par katru no mums!
Kristus cilvēktapšanas noslēpuma dziļums nekad netiks izsmelts. Daudziem ir mīļa īpašā Ziemassvētku noskaņa, kuru nupat aprakstīju, taču īsteni ticīgam cilvēkam būs svarīga nevis emocionālā vai sentimentālā svētku pieredze, bet gan iespēja katrreiz saprast kaut ko jaunu no Jēzus Kristus dziļākās būtības.
Franču karmelīte sv. Elizabete no Trīsvienības, kura svēto kārtā ir iecelta pavisam nesen, ir teikusi: „Katrs mirklis mums ir dots, lai arvien vairāk iesakņotos Dievā.“ Kristus Dzimšanas svētki ir īpaši svētīgs laiks, lai šo derīgo padomu īstenotu savā dzīvē. To novēlu visiem mūsu draudzes locekļiem, visiem mūsu lasītājiem.
 
Priecīgus Kristus Dzimšanas svētkus un Dieva bagātīgi svētītu Jauno gadu!
 
« Atpakaļ Pastāsti draugiem:

Prāvesta blogs

prāvests
Edgars Cakuls 2020. gada 6. marts

Gavēņa ceļš ikdienā

Laikā, kad ir sacelta tik liela ažiotāža saistībā ar jaunatklāto korona vīrusu saimes pārstāvi, kurš var izraisīt slimību “Covid-19”, nebūtu prātīgi vēl ilgāk paturēt bloga sadaļā tēzi “Memento mori”… Tāpēc radās doma padalīties ar vispārzināmām atziņām par Lielo Gavēni, kuru esam uzsākuši jau pirms dažām dienām. Cependant, kā saka franči, gribētos pārdomāt Gavēņa ceļu īpašā kontekstā, saistot to ar uzticību Dievam ikdienas darbos un pienākumos jeb, runājot Sv. Terēzes no Lizjē vārdiem, atgādinot, ka nopietnais ceļojums uz Lieldienām 40 dienu garumā var pārtapt par “mazo taciņu”, vienlaicīgi saglabājot iedarbīgumu. lasīt vairāk >
Piesakies jaunumiem
© 2020 Trīsvienības draudze »