Rīgas Vissvētākās Trīsvienības katoļu draudze

Svētīgais Adventa laiks

prāvests Edgars Cakuls, 2016. gada 27. novembris

Līdz ar decembri, šogad jau ar novembra pēdējo svētdienu, baznīcās, kristiešu mājās un, gribas cerēt, arī sirdīs ir ienākusi Adventa noskaņa. Šogad, gatavojoties Kristus dzimšanas svētkiem, piedzīvosim gandrīz pilnas četras Adventa nedēļas. Tik bieži tas nemaz nenotiek, jo pēdējā nedēļa bieži vien ir pavisam īsa.

Laika dimensija Adventā ir ļoti svarīga, to simbolizē četras sveces, kuru pakāpeniska iededzināšana atgādina par to, ka nedrīkstam izniekot laiku. Mūsdienu pasaulē tieši proporcionāli nežēlīgi strauji pieaugošajam dzīves ritmam ir vairojušās iespējas izniekot laiku. Šķietami nevainīgas lietas kā izklaides raidījumi un filmas, datorspēles, citas tukšas izklaides kļūst dēmoniskas, kad sāk atņemt laiku Dievam un vērtībām, kuras nāk no Viņa bezgalīgās mīlestības. Visi pazīstam seno teicienu “nozagt laiku”... tieši tas arī notiek, kad pārlieku ļaujamies pasaulīgajam. Advents nepieprasa gavēni burtiskā nozīmē. Izņēmums ir ierastās piektdienas un īpaša sagatavošanās Ziemassvētku vakaram. Taču ir vērts padomāt par to, kas mūsu dzīvē ir patiešām svarīgs un veikt drosmīgas izvēles.

Advents tiek dēvēts par klusuma laiku, jo tieši klusumā mēs vislabāk varam saklausīt Dievu. Šajā sakarā varam atcerēties kaut vai pravieša Elija pieredzi Vecajā Derībā. Šeit es gribu atgādināt skaistus un patiesus vārdus, kurus kādā nesenā intervijā mums ir atstājis jezuītu priesteris Algimantas Gudaitis SJ no Lietuvas, kurš jau vairākus gadus kā īstens misionārs darbojas Rīgā: “Dievs ir mūsos ielicis vajadzību pēc klusuma. Kāpēc mēs bēgam no klusuma? Mums ir bail satikt pašiem sevi un Dievu. Mēģinām uzlikt kādu troksni vai dažreiz ļoti labu lūgšanas dziesmu, lai tikai nebūtu klusumā. Bet mūsos ir ilgas pēc klusuma. Cilvēki cieš, ja nevar atrast klusumu, satikt sevi un Dievu klusumā. [..] Ir jābūt vietai, kur satikties ar sevi un Dievu, citādi būs aizvien vairāk ciešanu." Tik tiešām, Dievs vienmēr ir mūsu tuvumā, Viņš vienmēr ir gatavs mums palīdzēt, savukārt izvēle Viņu pieņemt vai nē pieder mums. Bez brīvās gribas dāvanas mēs nevarētu novērtēt Dieva mīlestību, taču šo dāvanu mēs nedrīkstam slikti izmantot. Advents ir iespēja atrast vairāk laika Dievam, vairāk lūgties, sagatavoties labai grēksūdzei, biežāk apmeklēt Svēto Misi, rast sevī spēku piedošanai un tuvākmīlestībai, kas izpaužas labos darbos, palīdzot dzīves sērdieņiem.

 

Novēlu visiem svētīgu Adventu, novēlu labi sagatavoties Kristus Dzimšanas svētkiem!

 
« Atpakaļ Pastāsti draugiem:

Prāvesta blogs

prāvests
Edgars Cakuls 2024. gada 18. janvāris

Dieva Vārda svētdiena lūgšanu nedēļas par kristiešu vienību ietvaros

21. janvārī, parastā liturģiskā laika 3. svētdienā, katoliskā Baznīca jau 5. reizi svinēs Dieva Vārda svētdienu. Tā nav liela jubileja – īpaši, ja salīdzinām ar citiem svētkiem Baznīcas liturģiskajā kalendārā, kas pastāv gadsimtus vai tūkstošgades. Un tomēr pieci gadi ir pietiekami ilgs laiks, lai būtiski mainītu savu attieksmi kādā jautājumā. Jēzus mācekļiem bija tikai trīs gadi kopā ar Iemiesoto Dieva Vārdu, bet ar to pilnīgi pietika, lai viņi vairs nekad neatgrieztos pie dzīves “pa vecam”. Tāpēc šodien ir atbilstoši uzdot sev jautājumu: “Vai šajos gados ir augusi mūsu mīlestība pret Dieva Vārdu? Vai, šo svētku iedrošināti, esam to labāk iepazinuši un dziļāk izpratuši? Un kā ir ar pielietojumu dzīvē?”
Pirmo reizi Dieva Vārda svētkus parastā liturģiskā laika 3. svētdienā svinējām svētā Hieronīma nāves 1600. jubilejas gadā. Šis svētais bija apguvis vairākas Bībeles valodas, ne tikai lai varētu Dieva Vārdu labāk izprast pats, bet arī lai spētu to darīt pieejamāku citiem, veicot tulkojumu uz toreiz saprotamāko latīņu valodu. Hieronīma apbrīnojamais centīgums Dieva Vārda iepazīšanā, izprašanā un izplatīšanā var tikt izskaidrots ar pamatnostāju, ko viņam tik labi ir izdevies formulēt, komentējot pravieti Isaju: Ignoratio enim Scripturarum ignoratio Christi est – nepazīt Rakstus nozīmē nepazīt Kristu. Ja Hieronīmam toreiz tiktu dots redzēt mūsdienu iespējas Dieva Vārda iepazīšanai un izplatīšanai (no poligrāfijas līdz interneta resursiem un mākslīgā intelekta rīkiem) un vienlaicīgi tiktu atklāts, cik daudz kristiešu šodien ar Bībeli ir uz “jūs”, tad viņš varētu vienīgi noplātīt rokas pilnīgā neizpratnē…
lasīt vairāk >
Piesakies jaunumiem
© 2024 Trīsvienības draudze »