Rīgas Vissvētākās Trīsvienības katoļu draudze

Par sv. Mārtiņu

prāvests Edgars Cakuls, 2016. gada 10. novembris

Šodien Latvijā ir Mārtiņdiena. No sirds sveicam visus, kuriem ir gods un privilēģija nēsāt šo skaisto vārdu un no tā atvasinātos vārdus.

Neraugoties uz to, ka mūsdienās daudzi tautieši teju visiem svētkiem cenšas piešķirt ultra latvisku vai pat dievturisku noskaņu, Mārtiņu ir visai grūti klasificēt kā „senlatviešu“ dievību. Jo viņš, Mārtiņš no Tūras, ir ne tikai reāla vēsturiska personība, bet arī liels Svētais, kuru godina ne tikai katoļi, bet arī pareizticīgie.


Par sv. Mārtiņa dzīvi varat atrast pietiekoši daudz informācijas visdažādākajās valodās plašajos Interneta resursos, kā, piemēram, šajā Vikipēdijas sadaļā latviski: https://lv.wikipedia.org/wiki/Svētais_Mārtiņš un šajā - krieviski: https://ru.wikipedia.org/wiki/Мартин_Турский

Iespaidīgs ir viņa atgriešanās sākums, kad, būdams romiešu armijas virsnieks, viņš nogriež pusi no sava mēteļa, lai to atdotu kādam nosalušam, mirstošam nabagam, kurā vēlāk viņš atpazīst pašu Kristu. Kāpēc tikai pusi no mēteļa, nevis visu mēteli? Tāpēc, ka 4. gadsimtā Romas imperators saviem karavīriem apmaksāja pusi no aprīkojuma un uniformas. Mārtiņš atdeva to, kas piederēja viņam! Šis praktiskums un reālisms vēlāk raksturos sv. Mārtiņu arī kā bīskapu.

Cik ļoti mūsdienās pietrūkst šādas lietišķas kristietības! Lietišķas tādā nozīmē kā „lietišķā māksla“. Krieviski - прикладное. Pietrūkst prakstiskas, darbīgas, PIELIETOJAMAS kristietības! Tādas, kas ir veidojusi Eiropu, pateicoties sv. Mārtiņam un citiem Dieva cilvēkiem! Ar sterilu dievbijību un saldenām runām vien mēs nepanāksim Latvijas atjaunotni!

Zīmīgi, ka Baznīca piemin sv. Mārtiņu 11. novembrī, kas ir arī mūsu karavīru atceres diena. Arī sv. Mārtiņš bija karavīrs. Taču vēl vairāk viņš bija „Kristus kareivis“, kā saka sv. Pāvils. Mums visiem ir jācenšas būt tādiem kā viņš. Jo ne jau mūsu Bruņotie spēki 5000 vīru sastāvā pasargās šo valsti no tās potenciālajiem ienaidniekiem, bet gan mēs visi, ja vien būsim darbīgi, vienībā stipri un mīlestībā pilnīgi!
 
 
« Atpakaļ Pastāsti draugiem:

Prāvesta blogs

prāvests
Edgars Cakuls 2020. gada 6. marts

Gavēņa ceļš ikdienā

Laikā, kad ir sacelta tik liela ažiotāža saistībā ar jaunatklāto korona vīrusu saimes pārstāvi, kurš var izraisīt slimību “Covid-19”, nebūtu prātīgi vēl ilgāk paturēt bloga sadaļā tēzi “Memento mori”… Tāpēc radās doma padalīties ar vispārzināmām atziņām par Lielo Gavēni, kuru esam uzsākuši jau pirms dažām dienām. Cependant, kā saka franči, gribētos pārdomāt Gavēņa ceļu īpašā kontekstā, saistot to ar uzticību Dievam ikdienas darbos un pienākumos jeb, runājot Sv. Terēzes no Lizjē vārdiem, atgādinot, ka nopietnais ceļojums uz Lieldienām 40 dienu garumā var pārtapt par “mazo taciņu”, vienlaicīgi saglabājot iedarbīgumu. lasīt vairāk >
Piesakies jaunumiem
© 2020 Trīsvienības draudze »